MojElektromobil

Inovatívne firmy zo Slovenska majú v porovnaní s konkurenciou z podobne veľkých krajín omnoho väčší problém preraziť. Najviac zaostávajú v oblasti získavania financií a pri expanzii do zahraničia.

Musia sa spoliehať na súkromných investorov

Príkladom zaostávania inovatívnych slovenských firiem je úspešnosť v prestížnej európskej grantovej schéme EIC. Tento grant doposiaľ získali iba dve firmy zo Slovenska: MultiplexDX a Sensoneo.

Obidve pritom pracujú na prevratných technológiách. MultiplexDX sa venuje diagnostike rakoviny a podieľal sa aj na vývoji slovenského testu na koronavírus SARS-CoV-2. Sensoneo zase vyvíja senzory a softvér pre inteligentnú správu odpadov.

Ich technológie sa aktuálne využívajú v 56 krajinách, no napriek tomu mali v začiatkoch problém preraziť a zdroje museli získať od súkromných investorov.

Množstvo prekážok a slabá podpora vedy

Inovatívne firmy z podobne veľkého Fínska pritom získali už sedemkrát viac EIC grantov ako Slovensko. Prečo je to tak?

“Dôvodom slabej úspešnosti Slovenska sú nedostatky v školstve, vyjadrovanie ekonomických úspechov našej krajiny iba počtom otvorených pobočiek zahraničných výrobných závodov, ale aj chýbajúce sebavedomie a pozitívne vzory,” hovorí Martin Basila, zakladateľ a riaditeľ firmy Sensoneo.

“Takmer úplne u nás absentuje viditeľná spolupráca vysokého školstva s firmami. Chýbajú nám školy, pred ktoré sa takpovediac stačí postaviť a odchytávať talenty – jednoducho také nemáme a po talentoch musíme ťažkopádne pátrať,” dodáva.

Slovensko dáva na vedu a výskum iba 0,9 % HDP, čo je najmenej z krajín V4. Pre porovnanie, v Českej republike je to okolo 1,8 %. Priemer EÚ je okolo 2 %.

Akcelerátor Challenger

Pomocou môže byť biznis akcelerátor

Kým reforma školstva či reštrukturalizácia ekonomiky štátu predstavuje beh na dlhé trate, svoj inovatívny potenciál vedia firmy zo Slovenska rozvinúť už dnes prostredníctvom biznis akcelerátorov. Práve v nich začínalo veľa úspešných firiem.

“Akcelerátory pomôžu začínajúcim firmám vstúpiť rýchlejšie na trh, získať zákazníkov, partnerov a napokon aj získať investorov pre ďalší rozvoj,” vysvetľuje Eva Šimeková, CEO v spoločnosti Civitta, ktorá pomáha inovatívnym firmám zo strednej a východnej Európy rozbehnúť svoj biznis.

Absolventi akceleračných programov Civitty získali už 700 miliónov eur v investíciách. Medzi najznámejších absolventov programov Civitty patrí napríklad aj firma Bolt, ktorej trhová hodnota je už takmer 2 miliardy eur.

Akcelerátor Challenger je zameraný na zelené technológie

Veľa z týchto firiem začína svoju cestu v biznis akcelerátoroch, ktoré u nás spolu s partnermi prevádzkuje konzultačná spoločnosť Civitta. Získajú tak pomocnú ruku počas ťažkých začiatkov.

Civitta aktuálne chce “nakopnúť” viac perspektívnych firiem zo Slovenska, a preto spúšťa nový akcelerátor Challenger. Ten má pomôcť rozbehnúť biznis a získať investície pre zelené technológie s potenciálom zmierniť dopady klimatickej krízy alebo spomaliť klimatické zmeny.

“Akcelerátor Challenger je určený pre inovatívne firmy s potenciálom rýchleho rastu aj za hranicami Slovenska, a ktoré prispievajú k udržateľnosti miest a podnikajú v zelených technológiách,” hovorí E. Šimeková z Civitty.

Akcelerátor Challenger

Dôležité informácie v skratke

  • Firmy sa môžu prihlásiť na www.challengeraccelerator.com.
  • Prihlasovanie je otvorené do 28. septembra 2020.
  • Vybrané firmy začnú päťmesačný proces mentoringu, vylepšovania prototypov a biznis modelov, ktorý vyvrcholí záverečnou prezentáciou pred potenciálnymi investormi.
  • Povedie ich viac ako 60 mentorov a úspešných podnikateľov
  • Startupy v akcelerátore Challenger budú súťažiť aj o finančné odmeny na rozvoj svojich projektov vo výške 60 000 eur.
  • Vybraná firma získa aj možnosť rokovať o investícii v minimálnej výške 250 000 eur s CB Investment Management, hlavným investičným partnerom programu. Slovenské firmy v minulom ročníku získali investície od CBIM a Startup Wise Guys vo výške viac ako 1,5 milióna eur.
  • Účasť v akcelerátore je bezplatná a Civitta nevyžaduje vlastnícky podiel vo firme.
6. augusta 2020
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+